Lwowskie fotografie Kuby Kurlendy Jakub Kurlenda jako uczeń III klasy XVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Warszawie, w dniach 31.V - 4.VI.2002, był we Lwowie i - zafascynowany miastem - wykonał wiele fotografii współczesnego Lwowa, które zamieszczam na tej lwowskiej stronie.

Dziękuję ich Autorowi za piękne widoki miejsc bliskich sercu nie tylko rodowitych lwowiaków, widoki także nieznane z przeszłości - takie jak pomnik króla Daniły - założyciela miasta, czy pomnik św. Jerzego walczącego ze smokiem, który stoi na dawnym placu Smolki, czy wreszcie widoczna w oddali kolumna św. Michała Archanioła z nowego cmentarza Strzelców Siczowych stojącego obecnie tuż przed wejściem z Cmentarza Łyczakowskiego na Cmentarz Orląt...

Jak widać na fotografiach, wiele czasu spędził Kuba na Łyczakowie fotografując miejsce wiecznego spoczynku swoich rówieśników, którzy zginęli ponad 80 lat temu walcząc o Polskę w swoim mieście, tak jak walczyli w różnych miejscach odradzającego się z niewoli Państwa Polskiego inni bohaterowie: Powstańcy Wielkopolscy, Powstańcy Śląscy, uczestnicy plebiscytów - każdy w dostępny sobie sposób.

Lwowskie Orlęta, o których należyte upamiętnienie po latach poniewierki i upodlenia, toczy się teraz kolejna batalia, oddają w ten sposób jeszcze jedną patriotyczną przysługę - przypominają Polakom o tym dumnym, niepokonanym, tak zasłużonym w dziejach - przez całe wieki polskim mieście, odkrywanym na nowo przez młodzież.


Aby obejrzeć powiększenie, kliknij na wybranej fotografii.


Cmentarz Obrońców Lwowa (Cmentarz Orląt)

               


Cmentarz Łyczakowski

       


Nowe pomniki w starych miejscach

       


Lwów z bliska i z daleka

       


Poniżej jeszcze kilkanaście fotografii w małym formacie.


Licznik