Miejsce: Dworek Wincentego Pola, Lublin
Termin: 17 czerwca 2011 (piątek), g. 12:00 - 18:00
Szczegóły imprezy: W piątek (17 czerwca) o godz. 12.00 w Muzeum – Dworek Wincentego Pola otwarta zostanie wystawa pt. „Obco brzmiące nazwisko będziesz nosił... Rodzina Longchamps de Berier". Wystawa poświęcona jest pamięci profesorów lwowskich i ich rodzin rozstrzelanych przez hitlerowców 4 lipca 1941 roku na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie. Rodzina Longchamps de Berier straciła wówczas czterech mężczyzn – Romana – znakomitego prawnika–cywilistę, przed wojną prorektora Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie i trzech jego synów – Bronisława, Zygmunta oraz Kazimierza.
– Protoplasta rodu Jan Longchamp de Berier miał syna Franciszka I, który z kolei był ojcem Eleonory późniejszej Polowej, matki poety Wincentego Pola – wyjaśnia Grażyna Połuszejko, kurator wystawy. – Autor „Pieśni o ziemi naszej" urodził się w Lublinie. Na wystawie pokazujemy galerie portretów rodzinnych począwszy od protoplasty Jana. Także rodzina udostępniła nam inne, niezwykle cenne dokumenty i przedmioty.
Prezentacja zbiorów przygotowana została na dwóch kondygnacjach Dworku Wincentego Pola. Pokazano właśnie galerię portretów, cenne, autentyczne dokumenty, drzewo genealogiczne, złoty sygnet z herbem rodziny, rękopisy listów. Jest portret Pola i jego rodziców. Zaprezentowano dokonania obydwu rodzin, pokazano stare fotografie, odznaczenia, rękopisy.
– W publikacji, jaka towarzyszy wystawie jeden z rozdziałów poświęcony jest relacjom rodziny Polów i Longchamps de Berier – dodaje kurator. – Okazało się też, że seniorzy obydwu rodów Jan Longchamps de Berier i Adam Pol mieszkają w Gliwicach. Nasza ideą jest, żeby przy okazji tego wydarzenia bliżej poznali się ci członkowie obydwu rodów, którzy do tej pory nie mieli z sobą kontaktu.
Większość pamiątek, które znalazły się na wystawie udostępniły obydwie rodziny, a m.in. Jan Longchamps de Berier, Mieczysław Piotr Longchamps de Berier, Anna Żarnowiecka, Teresa Słomczyńska.